Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

2022-08-12 ADK

Jedną z przyczyn awarii klimatyzatorów jest wydostawanie się z urządzenia czynnika chłodniczego, co jest spowodowane nieszczelnością. Na początku problem może być mało zauważalny, ale po pewnym czasie praca klimatyzatora się pogorszy, a gdy całe chłodziwo wydostanie się z układu klimatyzacji, może to doprowadzić nawet do zniszczenia sprężarki. Dlatego, kiedy pojawiają się wątpliwości odnośnie szczelności naszej klimatyzacji, nie należy tego bagatelizować, tylko szybko podjąć działania w celu zlokalizowania miejsca wycieku. Poniżej przeczytasz jak sprawdzić szczelność domowej klimy.

Po czym poznać, że mamy problem ze szczelnością klimatyzacji?

Pierwszym objawem wycieku czynnika chłodniczego z klimatyzatora jest zmniejszenie wydajności jego pracy. Jeśli zaobserwujemy, że urządzenie pracujące na dotychczasowych ustawieniach nie schładza powietrza tak skutecznie, jak dotychczas i w pomieszczeniu utrzymuje się wyższa temperatura – możemy mieć do czynienia z brakiem szczelności klimatyzacji.

Jeżeli istnieje ona już od dłuższego czasu i cały czynnik chłodniczy, który do tej pory znajdował się w środku systemu klimatyzacji, wyciekł na zewnątrz, to klimatyzator może w ogóle przestać chłodzić, w dalszym ciągu pracując i pobierając prąd.

Żeby ustalić czy rzeczywiście mamy do czynienia z wyciekiem chłodziwa, a nie innym problemem (na przykład zabrudzenie filtrów, które powoduje podobne objawy), należy sprawdzić szczelność klimatyzacji.

Jakiego rodzaju testy szczelności klimatyzacji można przeprowadzić?

Istnieje kilka podstawowych sposobów, za pomocą których można ustalić, czy urządzenie klimatyzacyjne jest szczelne. Wśród nich są takie, które możemy przeprowadzić sami (żeby wstępnie potwierdzić nieszczelność) oraz dużo dokładniejsze i wiarygodniejsze testy, możliwe do wykonania tylko przez fachowców dysponujących odpowiednim sprzętem.

Sprawdzenie szczelności klimatyzacji jest więc możliwe przy pomocy:

  • środka pieniącego,
  • manometru do pomiaru ciśnienia czynnika chłodniczego,
  • lampy UV,
  • specjalnego urządzenia elektronicznego do wykrywania źródeł wycieków.

Sprawdzanie szczelności klimatyzacji z użyciem środka pieniącego

Ten wstępny test możemy wykonać samodzielnie w celu potwierdzenia naszych podejrzeń dotyczących nieszczelności klimatyzatora. Nie potrzebny nam będzie żaden specjalistyczny sprzęt – możemy użyć produktów, które już mamy w domu. Chodzi o dowolny środek tworzący pianę. Może to być na przykład roztwór mydła i wody lub pianka do golenia. Środek pieniący należy nanieść na zewnętrzne powierzchnie wszystkich przewodów oraz przyłączy (są to miejsca, w których najczęściej pojawiają się nieszczelności), a następnie włączyć urządzenie. Punkt w, którym powstaje wyciek poznamy po tym, że w tym miejscu piana będzie się poruszać i tworzyć nowe pęcherzyki.

Niestety wykonując ten rodzaj testu szczelność klimatyzacji, możemy sprawdzić tylko łatwo dostępne części urządzenia. Jeżeli wyciek powstał na przykład w parowniku, tą metodą tego nie ustalimy.

Pozostałe metody sprawdzania szczelności klimatyzacji

Testy szczelności z użyciem specjalnego sprzętu są o wiele dokładniejsze. Przeprowadzają je fachowcy od przeglądów i serwisu klimatyzacji.

Sprawdzanie szczelności klimatyzacji przy użyciu manometra to inaczej mierzenie ciśnienia chłodziwa wewnątrz układu. Jeżeli jest za niskie, oznacza to, że gdzieś pojawiła się nieszczelność. Tym sposobem fachowiec jest w stanie określić jedynie, że czynnik chłodzący wycieka i takie badanie przeprowadza się na samym początku. Znalezienie dokładnego miejsca nieszczelności wymaga przeprowadzenia dalszych badań.

Aby zlokalizować miejsce wycieku chłodziwa przy użyciu lampy UV, wprowadza się do układu środek fluorescencyjny przy pomocy specjalnego aplikatora. W świetle ultrafioletowym wszelkie nieszczelności będą świeciły na jasnożółty lub jasnozielony kolor.

Poszukiwanie nieszczelności z pomocą elektronicznego detektora wycieków polega na przesuwaniu go powoli wzdłuż poszczególnych elementów układu klimatyzacji. Natrafiwszy na miejsce, z którego wydobywa się chłodziwo, urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy.

Sprawdzanie szczelności klimatyzacji – cena

Kontrola szczelności należy do czynności wykonywanych standardowo podczas przeglądu instalacji klimatyzacyjnej i jest wliczona w jego koszt. Jeżeli natomiast wzywamy fachowca osobno, w związku z podejrzeniem awarii, koszt takiej usługi wynosi zazwyczaj od kilkudziesięciu do 200 zł i zależy od wybranej metody. Oczywiście, jeśli nieszczelność zostanie wykryta, musimy się liczyć z tym, że do ceny sprawdzenia szczelności klimatyzacji będzie trzeba dodać koszt jej naprawy.

 

Szukasz profesjonalnego serwisu klimatyzacji we Wrocławiu? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą naprawy klimatyzacji!