Jak działa klimatyzacja?

2022-02-14 ADK

Klimatyzacja na dobre zagościła nie tylko w tropikach, ale także w naszej strefie klimatycznej. Nic dziwnego — w końcu lato w Polsce potrafi obfitować w coraz dłuższe okresy dni połączone właśnie z upałami, znanymi dotąd jedynie jako tropikalne. Tymczasem większość instalacji tego typu nie ogranicza się jedynie do chłodzenia pomieszczeń, dzięki czemu przydaje się dosłownie o każdej porze roku. Jak działa klimatyzacja w domu jednorodzinnym, czyli tam, gdzie na montaż klimatyzacji decyduje się coraz więcej osób? Poniżej dowiesz się o mechanizmach działania takiej konstrukcji.

Klimatyzacja w domu

Do niedawna klimatyzacja w domu była swoistym luksusem. Na jej montaż rzadko decydowano się w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach. Rzeczywiście, przez ostatnie lata XX wieku i pierwsze lata XXI stanowiła swoisty luksus, również ze względu na stosunkowo wysokie ceny. Teraz, po pierwsze, nie jest aż takim wydatkiem, po drugie — coraz częściej okazuje się po prostu niezbędna, aby przetrwać całe lato w Polsce. Biorąc pod uwagę częstsze alerty dotyczące tego, aby dzieci i osoby starsze w te najbardziej upalne dni zostawały w domu, właśnie klimatyzacja może stać się czynnikiem przynoszącym im znaczną ulgę, ale także, mającym wpływ na zdrowie a w skrajnych przypadkach — zachowanie życia. Nie trzeba wiedzieć, jak działa klimatyzacja przed zamówieniem jej montażu, gdyż pracownicy dobrej firmy zajmującej się tego typu usługą z pewnością wyjaśnią to jeszcze przed podpisaniem umowy. Jednak dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z tą kwestią, przygotowaliśmy krótki opis.

Jak działa klimatyzacja montowana w domu jednorodzinnym?

Jeżeli znasz metodę działania chłodziarki, czyli po prostu zwykłej, domowej lodówki, to także metoda działania klimatyzacji nie będzie miała przed Tobą większych tajemnic. Centrum tego systemu jest tak zwana sprężarka. To do niej dobiega z pomieszczenia czynnik chłodniczy, czyli po prostu nasze powietrze podlegające w pokoju lub innym wnętrzu niskiemu ciśnieniu. Wewnątrz sprężarki, na skutek oddziaływania wysokiego ciśnienia, dodatkowo się ono ogrzewa i przemieszcza do skraplacza. Wewnątrz skraplacza chłodzi się, a ciepło ulatuje na zewnątrz budynku, niejako odparowując. Tymczasem w środku pozostaje schłodzona ciecz, tym razem pod wysokim ciśnieniem. Następnie płyn ten przechodzi przez specjalny zawór rozprężny, przez co staje się cieczą pod niskim ciśnieniem. Po przejściu tej swoistej „śluzy” dociera już do parownika, parując jako chłodny gaz do pomieszczenia, a jednocześnie — pochłaniając ciepłe powietrze do sprężarki — i tak wkoło. Prawda, że nie jest to skomplikowane? Wiedząc, jak działa klimatyzacja w swoim podstawowym zakresie, warto także poznać jej inne funkcje.

Klimatyzacja to czyste powietrze i nie tylko

Klimatyzacja, wypuszczając jedynie oczyszczone powietrze, wpływa także na jakość tego, czym oddychamy w pomieszczeniu. Dzięki odpowiednim filtrom zanieczyszczenia zatrzymywane są na zewnątrz. Warto zatem pamiętać o ich wymianie i serwisowaniu klimatyzacji. Informacje na temat tych zabiegów otrzymasz zawsze w miejscu, gdzie będziesz zamawiać jej montaż. Ponadto klimatyzacja poprzez zastosowanie odwróconego do opisanego powyżej procesu — potrafi ogrzać pomieszczenie, kiedy zachodzi taka potrzeba. System ten może być łączony z systemem wentylacyjnym, a także osuszać powietrze w pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy korzystamy z jego chłodzącej, czy też grzewczej funkcji. Klimatyzacja pozwala również utrzymywać optymalny poziom wilgotności wewnątrz.

Jesteś zainteresowany montażem klimatyzacji? Specjalizujemy się w montażu klimatyzacji we Wrocławiu. Zapraszamy!

Klimatyzacja automatyczna

Ten rodzaj najczęściej montowany jest w samochodach, zwłaszcza tych najnowszej generacji. Jak działa klimatyzacja automatyczna? To po prostu system sterowany przez komputer, dzięki któremu wystarczy ustawić pożądane parametry klimatyzacji. Komputer pilnuje już za nas, aby dana temperatura, wilgotność oraz inne parametry były ustawione zgodnie z danym mu poleceniem.

Jesteśmy specjalistami w zakresie instalacji klimatyzacji we Wrocławiu. Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami!