Jak zadbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu?

2022-02-14 ADK

Odpowiednia temperatura w domu to bardzo istotna kwestia dla codziennego funkcjonowania. Przede wszystkim często i chętnie używamy sformułowania „temperatura pokojowa”. Wiele osób nie zwraca jednak szczególnej uwagi na to, jaką wartość faktycznie ona oznacza. Temperatura ta natomiast jest dosyć dokładnie określona, a jej wartości nie wzięły się znikąd. Wysokość temperatury w domu ma bowiem ogromny wpływ na funkcjonowanie domowników przez całą dobę. Dobrze zatem wiedzieć nie tylko, jaka powinna być, ale również — w jaki sposób można ją stale utrzymywać.

Mieszkaj zdrowo – jaka jest optymalna temperatura w mieszkaniu?

Optymalna temperatura w mieszkaniu może być różna, w zależności od pomieszczenia, w jakim panuje. I tak oto w kuchni oraz w sypialni najlepiej, aby wahała się co najwyżej pomiędzy 16 a 18°C. W kuchni spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu i tam też w większości przypadków — najczęściej się ruszamy. W dodatku temperaturę pomieszczenia podnosić potrafią takie aspekty, jak użytkowanie kuchenki, piekarnika, a nawet zwykłego czajnika. Zbyt wysoka temperatura podczas snu zaburza natomiast naturalne jego cykle, co nie służy zdrowemu wysypianiu się i ma wpływ na rozregulowanie także innych funkcji organizmu. Wydaje się, że to niewiele? Są jednak wyjątki od powyższych.

Temperatura mieszkania dla wyjątkowych domowników

Optymalna temperatura w sypialni osób starszych oraz niemowląt jest nieco wyższa i oscyluje wokół 20°C. Czy to już najwyższe temperatury możliwe do osiągnięcia w domu? Jaka temperatura w mieszkaniu powinna panować w pozostałych pomieszczeniach? Pozostają jeszcze takie wnętrza, jak chociażby salon czy łazienka. Tutaj w ciągu dnia utrzymujemy nawet około 22°C, a najcieplej powinno być w łazience, gdzie przecież myjemy się i rozbieramy. Dodatkowo niska temperatura tuż po wyjściu spod prysznica czy też z wanny nie tylko nie jest przyjemna, ale także nie służy zdrowiu. Właśnie dlatego wskazana temperatura pomieszczenia, jakim jest łazienka, to około 22-24°C.

Jeżeli chodzi o to, ile stopni w mieszkaniu powinno być, to, niezależnie od tych wszystkich wskazówek, bardzo ważna jest jeszcze co najmniej jedna zasada. Mianowicie – różnice temperatur pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami powinny być subtelne, niewielkie. W innym przypadku może dochodzić do tak zwanego szoku termicznego dla ludzkiego organizmu i kończyć się na przykład przeziębieniem. Jak łatwo zauważyć, wymienione i opisane powyżej optymalne wartości temperatur dla poszczególnych pomieszczeń zachowują ten warunek i to na nich warto się wzorować.

Instalacja klimatyzacji domowej we Wrocławiu to jedna z naszych usług, w których się specjalizujemy. Jesteś zainteresowany? zapraszamy do kontaktu!

Czym regulować temperaturę w mieszkaniu?

Oprócz najbardziej odpowiednich wartości temperatur na dobrą jakość powietrza, zdrowie i samopoczucie mają wpływ także inne aspekty, takie jak: wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ciśnienie itp. Zarówno temperaturę, jak i pozostałe czynniki łatwo obecnie regulować za pomocą klimatyzacji. Takie instalacje są coraz bardziej przystępne i coraz chętniej montowane w domach czy mieszkaniach prywatnych. Klimatyzator pozwala schłodzić lub ogrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury. Ponadto, pozwala regulować wilgotność powietrza. W łazience częściej przyda się jego funkcja jako osuszacza, natomiast tam, gdzie powietrze jest zbyt suche — stanie się wygodnym nawilżaczem. Za pomocą klimatyzacji można obecnie z łatwością regulować wiele parametrów dotyczących poszczególnych parametrów odnośnie stanu powietrza w mieszkaniu. To, że wiemy już, ile stopni w mieszkaniu będzie, to zaledwie początek przygody z nowo zamontowanymi klimatyzatorami. Zanim zdecydujesz się na ich zamówienie, dowiesz się zapewne, co jeszcze potrafi ten praktyczny sprzęt. TakieInstalacje codziennie nie tylko zakładają, ale również serwisują i opiekują się nimi troskliwie specjaliści z adk-klimatyzacja.pl, aby służyły zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu ich użytkowników. Sprawdź zatem, czy masz obecnie zapewnioną optymalną temperaturę swoich pomieszczeń mieszkalnych, a także, w jakiej kondycji jest powietrze, którym oddychasz w dzień i w nocy. Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją klimatyzacji domowej we Wrocławiu, nie czekaj, skontaktuj się z nami!