Zalety i wady ogrzewania klimatyzacją

2022-05-13 ADK

Przypominamy sobie o klimatyzacji głównie latem, kiedy nawiewane przez nią chłodne powietrze przynosi ulgę podczas dużych upałów. Klimatyzator jako ogrzewanie przyda się również jesienią czy w zimie dzięki wbudowanej funkcji ogrzewania, w którą jest wyposażony. Ogrzewanie domu klimatyzacją – jakie są tego wady i zalety?

Ogrzewanie klimatyzacją – jakie są zalety?

Główną zaletą posiadania klimatyzatora dwufunkcyjnego jest to, że jest on używany praktycznie przez cały rok. Chłodzi latem, a zimą i jesienią ogrzewa nasze wnętrza. Nie musimy inwestować w dodatkowe wyposażenie, wystarczy jedno urządzenie, aby dostosować temperaturę domu lub mieszkania do aktualnych potrzeb. Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest to, że są estetyczne i bardzo łatwe w obsłudze. Nie trzeba uzupełniać paleniska i dodatkowo go czyścić, a także kupować i składować opału. Należy również dodać, że nowoczesne klimatyzatory zużywają mniej energii elektrycznej niż modele starszego typu. Dzięki temu stają się ekonomiczne, a ich stosowanie nie wpływa negatywnie na nasz domowy budżet. Zastosowanie klimatyzatora z funkcją grzania okazuje się korzystniejsze finansowo niż korzystanie z popularnych farelek.

Warto także zwrócić uwagę, że ogrzewanie klimatyzacją jest rozwiązaniem znacznie bardziej ekologicznym. Jest to szczególnie ważne w Polsce, gdzie tzw. niska emisja jest jednym z największych źródeł smogu. Klimatyzatory jako ogrzewanie nie wydzielają żadnych substancji toksycznych dla otoczenia, a dzięki nałożonym normom w niedługim czasie w sprzedaży będą wyłącznie urządzenia wykorzystujące czynnik chłodniczy R32. Jest to gaz jednoskładnikowy, który nie tylko usprawnia pracę urządzenia, ale również może być wielokrotnie używany. Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo postępujących zmian klimatycznych, są jeszcze regiony w Polsce, gdzie zimy są bardziej mroźne i konieczne jest ogrzewanie w sposób standardowy.

Ogrzewanie klimatyzacją jest również bardziej estetyczne i łatwiejsze w użyciu niż jakiekolwiek inne rozwiązanie. Nowoczesne modele klimatyzatorów pasują do niemal każdej aranżacji. Pracują cicho, można je też obsługiwać z urządzenia mobilnego dzięki funkcjonalnym aplikacjom. Nie jest konieczne napełnianie pieca ani przechowywanie paliwa. Każdy użytkownik może zarządzać uruchomieniem klimatyzatora.

Ogrzewanie klimatyzatorem – wady

Jak każdy system grzewczy, ogrzewanie klimatyzatorem nie jest pozbawione wad. Podstawowym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest fakt, że moc grzewcza klimatyzatora jest zbyt niska, aby zapewnić nam wystarczająco wysoką temperaturę podczas sezonu grzewczego. Z tego powodu klimatyzatory sprawdzają się jako źródło dodatkowego ogrzewania, ale nie cały system grzewczy. Należy również pamiętać, że klimatyzatory to urządzenia o złożonej konstrukcji. Z tego powodu są one bardziej podatne na awarie, np. tradycyjne grzałki elektryczne – to nie znaczy, jednak powinniśmy z nich rezygnować. Choć jest to możliwe, wiele urządzeń tego typu będzie działać doskonale przez wiele lat. Dla wielu osób sama instalacja również okazuje się przeszkodą. Kucie ścian we wszystkich pomieszczeniach i prowadzenie rur przez ścianę do jednostki zewnętrznej jest dość kosztownym i żmudnym przedsięwzięciem. Należy zauważyć, że w wielu kwestiach wymagana jest również zgoda spółdzielni, co stanowi dodatkowy problem. Jednak jednorazowy koszt może być opłacalny, jeśli porównasz cenę paliw stałych, w które musisz zainwestować w okresie przejściowym lub koszty energii, które pobierałaby farelka.

Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?

Do wzięcia pod uwagę pozostały jeszcze koszty, jeśli chodzi o ogrzewanie klimatyzacją. W domu znacznie więcej będzie się korzystać z grzejnika gazowego lub pompy wodno-powietrznej podczas zimy. Przez rosnące ceny prądu coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie klimatyzatorem ściennym, który jest dodatkowym źródłem ciepła w domu.

Czy zastanawiasz się, ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania? Warto pamiętać, że współczesne klimatyzatory są urządzeniami cechującymi się stosunkowo niskim zużyciem prądu. Energia niezbędna jest do zapewnienia sprawnego obiegu oraz sprężania czynnika chłodniczego. Moc, która jest potrzebna do sprawnego funkcjonowania klimatyzatora, jest określona przez jego producenta.

Wybierając odpowiedni model, warto wcześniej sprawdzić, czy jest on odpowiedni do mieszkania, domu lub biura i warunków w nich panujących. Ekonomiczne użytkowanie klimatyzacji wymaga przemyślanego wyboru i dobrania jej do konkretnych wymogów.

Klimatyzacja z funkcją grzania to zyskujący na popularności sposób na ogrzanie mieszkania i domu. Urządzenie to działa jak pompa ciepła i może skutecznie dogrzać wybrane pomieszczenia. Na ogół jest wykorzystywane w okresach przejściowych. Zasadniczo moc grzewcza klimatyzacji jest nieco wyższa niż jej moc chłodnicza. Obliczenie miesięcznego kosztu ogrzewania klimatyzacją wymaga zsumowania godzin, podczas których urządzenie pracowało i pomnożenia ich przez koszt 1 kWh.

Realne zużycie prądu przez klimatyzator zależy od mocy urządzenia i ilości godzin, podczas których pracuje. Klimatyzacja do grzania może być skuteczna, a koszt ogrzewania można przyrównać do kosztu chłodzenia pomieszczeń. Takie dogrzewanie pokoi jest niezwykle komfortowe i ekonomiczne, jednak zwykle jest stosowane jako uzupełnienie głównego źródła ciepła.

Czy warto wybrać klimatyzację do ogrzewania domu?

Klimatyzacja do ogrzewania domu to skuteczny, choć nadal mało popularny sposób na ciepło. Ich możliwości pozwalają na wykorzystanie ich do podniesienia temperatury wiosną lub jesienią. Wiele osób zastanawia się jednak, czy klimatyzacja pobiera dużo prądu.

Nowoczesne modele klimatyzatorów umożliwiają ogrzanie pomieszczeń w okresach przejściowych, choć wiele z nich pozwala na pracę całoroczną.

Energooszczędne klimatyzatory do ogrzewania cechują się wysoką klasą efektywności energetycznej, nie potrzebują zatem wiele prądu do skutecznego działania. Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na tzw. SCOP, a więc sezonowy współczynnik efektywności energetycznej. Jest on uśrednionym stosunkiem wytworzonej energii cieplnej przez dany klimatyzator, do zużytej energii elektrycznej. Im jest on wyższy, tym bardziej klimatyzator wydajny i energooszczędny.

Koszt ogrzewania klimatyzacją zależy w głównej mierze od mocy grzewczej urządzenia. Zasadniczo przyjmuje się, że dobrej klasy klimatyzatory zużywają prąd na poziomie 0,3-0,8 kWh podczas codziennej eksploatacji.

Jak jednak obliczyć zużycie prądu przez klimatyzację? Konieczne jest tu określenie takich parametrów jak:

  • pobór mocy w trybie chłodzenia,
  • cena 1 kWh energii,
  • czas pracy klimatyzatora.

Czy można ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator?

W obliczu rosnących cen za energię elektryczną warto zastanowić się, czy możliwe jest zmniejszenie kosztów ponoszonych z tego tytułu. Dzięki kilku zasadom można zredukować rachunek za prąd, nawet przy częstym korzystaniu z klimatyzatora.

Klimatyzacja z funkcją grzania nie musi być bardzo kosztowna. Dzięki zastosowaniu kilku zasad można znacząco obniżyć opłaty za energię elektryczną. W tym celu warto precyzyjnie uszczelnić wszystkie okna i drzwi. Klimatyzację warto włączać tylko wtedy, gdy jest się w domu lub mieszkaniu. Wiele nowoczesnych modeli klimatyzatorów jest sterowanych dzięki sieci Wi-Fi.

By uzyskać jak największa efektywność, należy utrzymywać optymalną temperaturę, wynoszącą około 22-25°C.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem określonego modelu klimatyzatora, skontaktuj się z nami. Specjaliści naszego sklepu doradzą Ci optymalne rozwiązanie, uwzględnią wszystkie Twoje wymagania. Poznanie Twoich potrzeb to dla nas podstawa! Są one punktem wyjścia do stworzenia kosztorysu, wyboru najlepszego urządzenia i sposobu jego montażu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować Ci bezpieczne i efektywne urządzenie, które spełni wszystkie wymagania. Zapraszamy! W naszej ofercie na pewno znajdziesz klimatyzator do swojego „m”.