Zalety i wady ogrzewania klimatyzacją

2022-05-13 ADK

Przypominamy sobie o klimatyzacji głównie latem, kiedy nawiewane przez nią chłodne powietrze przynosi ulgę podczas dużych upałów. Klimatyzator jako ogrzewanie przyda się również jesienią czy w zimie dzięki wbudowanej funkcji ogrzewania, w którą jest wyposażony. Ogrzewanie domu klimatyzacją — jakie są tego wady i zalety?

Ogrzewanie klimatyzacją – jakie są zalety?

Główną zaletą posiadania klimatyzatora dwufunkcyjnego jest to, że jest on używany praktycznie przez cały rok. Chłodzi latem, a zimą i jesienią ogrzewa nasze wnętrza. Nie musimy inwestować w dodatkowe wyposażenie, wystarczy jedno urządzenie, aby dostosować temperaturę domu lub mieszkania do aktualnych potrzeb. Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest to, że są estetyczne i bardzo łatwe w obsłudze. Nie trzeba uzupełniać paleniska i dodatkowo go czyścić, a także kupować i składować opału. Należy również dodać, że nowoczesne klimatyzatory zużywają mniej energii elektrycznej niż modele starszego typu. Dzięki temu stają się ekonomiczne, a ich stosowanie nie wpływa negatywnie na nasz domowy budżet. Zastosowanie klimatyzatora z funkcją grzania okazuje się korzystniejsze finansowo niż korzystanie z popularnych farelek.

Warto także zwrócić uwagę, że ogrzewanie klimatyzacją jest rozwiązaniem znacznie bardziej ekologicznym. Jest to szczególnie ważne w Polsce, gdzie tzw. niska emisja jest jednym z największych źródeł smogu. Klimatyzatory jako ogrzewanie nie wydzielają żadnych substancji toksycznych dla otoczenia, a dzięki nałożonym normom w niedługim czasie w sprzedaży będą wyłącznie urządzenia wykorzystujące czynnik chłodniczy R32. Jest to gaz jednoskładnikowy, który nie tylko usprawnia pracę urządzenia, ale również może być wielokrotnie używany. Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo postępujących zmian klimatycznych, są jeszcze regiony w Polsce, gdzie zimy są bardziej mroźne i konieczne jest ogrzewanie w sposób standardowy.

Ogrzewanie klimatyzacją jest również bardziej estetyczne i łatwiejsze w użyciu niż jakiekolwiek inne rozwiązanie. Nowoczesne modele klimatyzatorów pasują do niemal każdej aranżacji. Pracują cicho, można je też obsługiwać z urządzenia mobilnego dzięki funkcjonalnym aplikacjom. Nie jest konieczne napełnianie pieca ani przechowywanie paliwa. Każdy użytkownik może zarządzać uruchomieniem klimatyzatora.

Ogrzewanie klimatyzatorem — wady

Jak każdy system grzewczy, ogrzewanie klimatyzatorem nie jest pozbawione wad. Podstawowym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest fakt, że moc grzewcza klimatyzatora jest zbyt niska, aby zapewnić nam wystarczająco wysoką temperaturę podczas sezonu grzewczego. Z tego powodu klimatyzatory sprawdzają się jako źródło dodatkowego ogrzewania, ale nie cały system grzewczy. Należy również pamiętać, że klimatyzatory to urządzenia o złożonej konstrukcji. Z tego powodu są one bardziej podatne na awarie, np. tradycyjne grzałki elektryczne — to nie znaczy, jednak powinniśmy z nich rezygnować. Choć jest to możliwe, wiele urządzeń tego typu będzie działać doskonale przez wiele lat. Dla wielu osób sama instalacja również okazuje się być przeszkodą. Kucie ścian we wszystkich pomieszczeniach i prowadzenie rur przez ścianę do jednostki zewnętrznej jest dość kosztownym i żmudnym przedsięwzięciem. Należy zauważyć, że w wielu kwestiach wymagana jest również zgoda spółdzielni, co stanowi dodatkowy problem. Jednak jednorazowy koszt może być opłacalny, jeśli porównasz cenę paliw stałych, w które musisz zainwestować w okresie przejściowym lub koszty energii, które pobierałaby farelka.

Do wzięcia pod uwagę pozostały jeszcze koszty jeśli chodzi o ogrzewanie klimatyzacją. W domu znacznie więcej będzie się korzystać z grzejnika gazowego lub pompy wodno-powietrznej podczas zimy. Przez rosnące ceny prądu coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie klimatyzatorem ściennym, który jest dodatkowym źródłem ciepła w domu.