Skropliny z klimatyzacji, jak je odprowadzać?

2022-05-13 ADK

Bardzo często podczas montażu instalacji klimatyzacyjnej pojawiają się problemy z odprowadzaniem skroplin. Czasami woda z klimatyzacji po prostu wycieka. Niewłaściwa instalacja może skutkować awarią i uszkodzeniem urządzenia, co z kolei doprowadza do sytuacji wycieku dużej ilości wody z układu klimatyzacji. Wszelka woda, która się w nim gromadzi, musi zostać odpowiednio odprowadzona. Niewłaściwie wykonana instalacja odprowadzania skroplin z klimatyzatora to nie tylko przysłowiowa kapiąca woda z klimatyzacji. Może ona spowodować na przykład zalanie urządzenia lub powodować nieprzyjemny zapach. Co w takim razie można zrobić z wodą z klimatyzacji i jak ją odprowadzać? 

Skropliny z klimatyzacji w bloku — serwisowanie pompki

Jeżeli układ klimatyzacji współpracuje z pompą skroplin, bardzo ważna jest jej regularna konserwacja. Jest to niezbędne, ponieważ w komorze pływakowej pompy blokuje się przepływ, co powoduje uszkodzenia. W takim przypadku woda obecna w tacce ociekowej jednostki wewnętrznej może zalać ścianę i podłogę. Jeśli konieczne jest zastosowanie pompy kondensatu w układzie klimatyzacji, należy wziąć pod uwagę, że emituje ona pewien poziom hałasu podczas pracy, dlatego najlepiej jest używać drenażu grawitacyjnego, gdy tylko jest to możliwe. Montaż klimatyzacji oraz pompy skroplin należy powierzyć profesjonalnemu instalatorowi. Jeśli zrobi to osoba niewykwalifikowana, może popełnić podstawowe błędy, które doprowadzą do awarii urządzenia, na przykład takich jak: brak wypoziomowania zbiornika, nieprawidłowe umieszczenie pływaka w zbiornik lub za długa rurka tłoczna. Prawidłowo zainstalowana, używana i regularnie konserwowana pompa miskowa, będzie skutecznie odprowadzać wodę przez wiele lat.

Jak odprowadzać skropliny z klimatyzacji?

Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji np. w bloku, można zasadniczo przeprowadzić na dwa różne sposoby. Pierwszy wykorzystuje siłę grawitacji, a drugi jest napędzany ciśnieniem, aby wymusić przepływ. Zdarza się również, że stosuje się te dwie metody naraz. Odprowadzenie grawitacyjnie skroplin z klimatyzacji polega na skierowaniu instalacji w dół pod takim kątem, aby woda spływała do pożądanego miejsca. Optymalny kąt wynosi w przybliżeniu od 1 do 2 stopni od płaszczyzny podłoża na metr bieżący rury. Ta metoda sprawdzi się tylko w przypadku małych systemów, gdzie odległość między klimatyzatorem a miejscem odprowadzenia kondensatu jest niewielka, dotyczy to zazwyczaj naściennych jednostek typu split. W przypadku dużych instalacji wymagane jest skorzystanie z drugiego sposobu odprowadzania wody z klimatyzacji, czyli ze specjalnych pomp do kondensatu. Poddają one wodę działaniu ciśnienia, które zmusza ją do stawiania oporu przepływowi i sile grawitacji. Umożliwia to pompowanie kondensatu na większe odległości, a także poziomo lub nawet w górę. Dzięki temu można je zrzucić w dowolnym miejscu — jest to np. kanalizacja, zbiornik wewnętrzny lub zewnętrzny.

Montaż klimatyzacji a odprowadzenie skroplin

Aby zapewnić sprawność systemu odprowadzania kondensatu, należy najpierw dobrać odpowiednią pompę. Każdy model charakteryzuje się inną wydajnością, co przekłada się na określoną ilość odprowadzanej wody oraz odległość i wysokość jej pompowania. Właściwą decyzję umożliwia technika instalacji, wskazująca maksymalną ilość kondensatu. Na tej podstawie można łatwo wybrać pompę o odpowiedniej wydajności i średnicy rury

Instalacja klimatyzacji niesie ze sobą również ryzyko zablokowania pływaka w niskim lub wysokim położeniu. W rezultacie pompa nie otrzymuje sygnału uruchomienia lub pracuje w sposób ciągły nawet po opróżnieniu pomp. Wynika to z nieco skośnej, a nie poziomej instalacji modułu przełącznika pompy. Niewłaściwie wykonana instalacja powoduje takie problemy jak zalewanie pomieszczeń lub przegrzewanie pompy.

Co można zrobić z wodą z klimatyzacji?

Pojawiająca się woda z klimatyzacji teoretycznie powinna być destylatem, ale praktycznie może być zanieczyszczona, dlatego zaleca się odprowadzanie kondensatu do kanalizacji. Tam, gdzie nie ma możliwości, aby przeprowadzić grawitacyjne odprowadzenie skroplin z klimatyzacji, można zastosować pompkę.