Przyczyny awarii klimatyzatorów

2022-08-12 ADK

Dzięki systemowi klimatyzacyjnemu zamontowanemu w domu, mieszkaniu i miejscu pracy, możemy odpoczywać, uczyć się i pracować w komfortowych warunkach. Podczas letnich fal upałów, pojawiających się coraz częściej i trwających coraz dłużej, klimatyzacja pomieszczeń staje się w dzisiejszych czasach wręcz niezbędna. Kiedy dochodzi do poważnej awarii klimatyzacji, temperatury mogą stać się trudne do zniesienia, niezbędna jest więc szybka naprawa.

Jak głosi przysłowie – “lepiej zapobiegać, niż leczyć” – w tym przypadku można powiedzieć, że lepiej zapobiegać uszkodzeniom niż później naprawiać. Żeby nie dopuścić do zepsucia się urządzenia warto znać najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji, a także umieć rozpoznać objawy uszkodzenia sprężarki, będącej sercem całego systemu chłodzącego.

Objawy uszkodzenia klimatyzacji

Przyjrzyjmy się najczęściej występującym oznakom problemów z urządzeniem klimatyzującym. Na pewno powinny nas zaniepokoić dziwne dźwięki dochodzące z klimatyzatora. Nietypowe odgłosy dobiegające z wnętrza urządzenia to objawy uszkodzenia jednego z dwóch kluczowych elementów systemu klimatyzacjisprężarki lub silnika.

Innym, łatwiejszym do przegapienia objawem awarii jest zmniejszenie wydajności pracy klimatyzatora. Widzimy, że urządzenie pracuje, ale powietrze jest chłodzone w wyraźnie odczuwalnie mniejszym stopniu, niż zazwyczaj, albo w ogóle nie odczuwamy obniżenia temperatury w pomieszczeniu, pomimo że klimatyzacja pobiera prąd. W tym przypadku przyczyną może być zbyt mała ilość czynnika chłodniczego w instalacji. Taka sytuacja może wkrótce doprowadzić do dużo poważniejszej awarii klimatyzacji, a mianowicie uszkodzenia sprężarki. Dlatego objawu, którym jest zmniejszenie poziomu chłodzenia przy niezmienionych ustawieniach klimatyzatora, absolutnie nie należy bagatelizować. Częste włączanie się i wyłączanie sprężarki również należy do charakterystycznych oznak zbyt małej ilości chłodziwa w systemie klimatyzacyjnym.

Kolejnym objawem jest kapanie, lub niekiedy wręcz lanie się wody z klimatyzatora – to znak, że w urządzeniu nie zachodzi prawidłowe odprowadzanie naturalnie powstających w procesie chłodzenia skroplin.

Bardzo niepokojącą oznaką, którą (podobnie jak poprzednią) trudno przeoczyć jest również wydostawanie się z urządzenia klimatyzacyjnego brzydkich zapachów. Powoduje je obecność w klimatyzatorze bakterii lub grzybów, często niebezpiecznych dla zdrowia.

Awaria klimatyzacji – najczęstsze przyczyny

Jak w przypadku problemów z wieloma urządzeniami, jednym z głównych czynników powodujących uszkodzenie klimatyzatora jest błąd ludzki. Pod tym określeniem rozumiemy tutaj niedopilnowanie kwestii związanych z konserwacją i serwisowaniem klimatyzatora oraz jego nieprawidłowe użytkowanie. Jednak zdarzają się również usterki powstające bez winy użytkownika.

Jak już wspominaliśmy, do najczęstszych przyczyn awarii sprężarki w systemie klimatyzacji, powodującej wspomniane objawy, prowadzi niski poziom czynnika chłodzącego w urządzeniu. Skąd jego spadek, skoro krąży w zamkniętym układzie? Zazwyczaj wynika z nieszczelności urządzenia chłodzącego. Aby zlokalizować miejsce wycieku, serwisant musi wykonać specjalny test przy użyciu azotu. Po uszczelnieniu klimatyzatora konieczne jest oczywiście uzupełnienie chłodziwa do odpowiedniego poziomu.

Częstym powodem, dla którego woda wylewa się lub kapie z klimatyzatora, jest niedrożność przewodów odprowadzających skraplającą się wodę, albo awaria pompki do skroplin.

Przyczyną zmniejszenia wydajności chłodzenia jest bardzo często zabrudzenie filtrów lub turbin klimatyzatora. Zanieczyszczenia zmniejszają przepływ powietrza przez urządzenie, skutkiem czego jego praca staje się nieefektywna. Zapobiec takiemu stanowi można przez regularne przeprowadzanie przeglądów, podczas których fachowcy dokładnie wyczyszczą elementy jednostki chłodzącej. W ten sposób ustrzeżemy się także przed zasiedleniem naszego klimatyzatora przez groźne dla zdrowia bakterie i grzyby.

Jak łatwo zatem wywnioskować, podstawą w zapobieganiu awarii klimatyzacji jest przestrzeganie zasad użytkowania i regularna (dwa razy do roku) kontrola urządzenia przez wykwalifikowanych specjalistów. To jedyny skuteczny sposób uniknięcia przykrych niespodzianek związanych z objawami uszkodzenia różnych elementów systemu klimatyzacji, w tym spalenia sprężarki. A jeżeli już dostrzeżemy oznaki świadczące o tym, że klimatyzator pracuje nieprawidłowo, nie należy zwlekać z wezwaniem serwisantów, którzy przeprowadzą niezbędne naprawy.

Oferujemy usługi naprawy klimatyzacji we Wrocławiu – jesteś zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu!