Montaż klimatyzacji w bloku – co należy wiedzieć?

2022-08-12 ADK

Z roku na rok coraz silniej odczuwamy efekty globalnych zmian klimatycznych. Bardzo wysokie temperatury, które do tej pory kojarzyły nam się raczej z krajami dalekiego południa, zaczynają być już odczuwane w Polsce. Ponad 30 stopni w lecie to już norma, a niekiedy słupek rtęci przekracza w naszym kraju nawet 40 °C.

Z reguły cieplej jest w miastach niż na obszarach mniej zurbanizowanych. Dlatego system klimatyzacyjny staje się standardowym wyposażeniem biur i domów, a także mieszkań. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące montażu klimatyzacji do mieszkania w bloku. Tłumaczymy jakie przepisy mają zastosowanie w tej kwestii, podpowiadamy gdzie i w jaki sposób umieścić jednostkę zewnętrzną oraz wyjaśniamy co wpływa na koszty całego przedsięwzięcia.

Montaż klimatyzacji w bloku – przepisy

Zgodnie z obowiązującym prawem, aby doprowadzić klimatyzację do mieszkania w bloku, konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego, aby spełnić przepisy, zanim przystąpimy do zakupu urządzenia i jakichkolwiek prac związanych z montażem klimatyzacji w bloku, powinniśmy najpierw udać się do zarządcy, który jest osobą odpowiedzialną za takie sprawy we wspólnocie. Powinien on udzielić nam informacji na temat przyjętych w danym budynku zasad i koniecznych do spełnienia wymogów, dotyczących na przykład norm hałasu. Następnie musimy złożyć do zarządcy pisemny wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzatora, a niekiedy (w zależności od rozwiązań przyjętych przez administrację) możemy zostać poproszeni o dołączenie do wniosku innych dokumentów, np. zgody architekta.

Zwykle najłatwiej jest uzyskać zgodę spółdzielni na montaż klimatyzacji w bloku na balkonie przynależącym do naszego mieszkania. Z większymi kłopotami możemy się spotkać, jeżeli planujemy zainstalować skraplacz klimatyzatora na dachu lub zewnętrznej ścianie budynku. Wynika to z faktu, że według prawa cała elewacja bloku mieszkaniowego stanowi wspólną własność wszystkich właścicieli lokali w nim położonych. A zatem każdy członek wspólnoty może wyrazić swój sprzeciw wobec wcielenia w życie naszych planów.

Należy brać również pod uwagę, że istnieją wspólnoty mieszkaniowe całkowicie zabraniające montażu klimatyzacji w bloku. W takim przypadku pozostaje nam jedynie inwestycja w przenośne urządzenie klimatyzacyjne.

Montaż klimatyzacji w bloku – gdzie umieścić agregat?

Dużo zależy od tego, czy dysponujemy balkonem. Jeżeli tak, to możemy skorzystać z najpopularniejszego obecnie rozwiązania dotyczącego montażu klimatyzacji w bloku, czyli zainstalowania jednostki zewnętrznej na balkonowej posadzce. Aby zminimalizować drgania powodowane przez agregat, a co za tym idzie – powodowany przez urządzenie hałas, warto umieścić je na specjalnym wsporniku wyposażonym w gumowe podkładki.

Jeżeli nie mamy balkonu, lub nie chcemy zmniejszać powierzchni posadzki umieszczając na niej jednostkę zewnętrzną, a nie zamierzamy rezygnować z montażu klimatyzacji do naszego mieszkania w bloku, pozostaje nam zainstalowanie klimatyzatora na elewacji (oczywiście pod warunkiem uzyskania zgód wymaganych przez przepisy). Trzeba pamiętać, że do zamontowania klimatyzatora na ścianie budynku niezbędny nam będzie odpowiedni wspornik, na którym zawiesimy urządzenie.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w bloku?

Koszt zainstalowania systemu klimatyzacyjnego zależy w dużym stopniu od tego jaki typ urządzenia wybierzemy. Jeżeli nasze mieszkanie jest nieduże, lub zależy nam na chłodzeniu tylko jednego pomieszczenia – dobrze sprawdzi się klimatyzator typu split, posiadający po jednej jednostce zewnętrznej i wewnętrznej. Koszt montażu tego typu klimatyzacji w bloku (razem z ceną urządzenia) zaczyna się od 3500 zł. Jeżeli natomiast chcemy klimatyzować więcej niż jeden pokój, potrzebne będzie zainstalowanie systemu multisplit – posiadającego kilka jednostek wewnętrznych. Im więcej ich nam potrzeba, tym wyższa będzie cena urządzeń i ich instalacji – nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Innym czynnikiem, od którego zależy cena montażu klimatyzacji do mieszkania w bloku jest piętro, na którym znajduje się lokal. Ze względu na dużą masę jednostki zewnętrznej i trudniejszy jej montaż na większych wysokościach, konieczne może być wykorzystanie przez ekipę instalacyjną podnośnika koszowego, co – jak łatwo się domyślić – wyraźnie podniesie cenę usługi. Nie bez znaczenia jest również typ elewacji – jeżeli budynek jest ocieplony, koszt instalacji klimatyzatora może dodatkowo wzrosnąć.

Oferujemy usługę montażu klimatyzacji we Wrocławiu – zapraszamy do zapoznania się z ofertą!