Ile prądu pobiera klimatyzacja?

2022-05-13 ADK

Aby zrozumieć, ile prądu pobiera klimatyzator, musisz wiedzieć, jak on działa. W rzeczywistości jest to sposób działania bardzo podobny do lodówek, ale klimatyzatory muszą chłodzić cały dom, a nie tylko ograniczony obszar wewnątrz zamrażarki i lodówki. Wewnątrz systemu klimatyzacji znajdziesz zestaw rurek, które owijają się wokół dwóch rodzajów wężownic, parownika i skraplacza. Pompa układu klimatyzacji zwana sprężarką przemieszcza czynnik chłodniczy między parownikiem a skraplaczem. Ten czynnik chłodniczy odparowuje w parowniku, który usuwa powietrze z pomieszczenia. Czynnik chłodniczy, który jest teraz gazem, jest przesyłany z powrotem do sprężarki, gdzie zamienia się w ciecz i ciepło. Ponadto wentylator systemowy przenosi powietrze z pomieszczenia do systemu klimatyzacji i wprowadza świeże powietrze do domu. Zatem ile prądu pobiera klimatyzacja? Cały wcześniej opisany proces zużywa sporą ilość energii, a im dłużej urządzenie pracuje nad obniżeniem temperatury wewnątrz domu, tym więcej energii elektrycznej jest potrzebne. Jest to kluczowe zwłaszcza w momencie pozostawienia klimatyzatora włączonego przez cały dzień w najgorętszych miesiącach lata.

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Decydującym czynnikiem wpływającym na sprawność i zużycie klimatyzatora będzie wydajność chłodnicza, czyli zdolność urządzenia do schładzania określonych mas powietrza przechodzącego przez parownik. To właśnie ten parametr — wskazany w dokumentacji — powinien nas kierować przy doborze klimatyzatora do powierzchni pomieszczenia. Uśredniając wyniki klimatyzatorów dobrej klasy, można przyjąć, że wydajność chłodnicza klimatyzatorów o mocy 3,5 kW wynosi około 1,1 kW. Średnio ten parametr jest około 3 razy niższy niż moc urządzenia. Musimy pamiętać, że dzięki zaawansowanym czujnikom w technologii sprężarek inwerterowych, nowoczesne klimatyzatory rzadko pracują z pełną wydajnością. W praktyce podczas dziennej eksploatacji zużycie energii mieści się w zakresie 0,3-0,8 kWh. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy ile prądu zużywa klimatyzacja.

Czytanie etykiet energetycznych

Trudno dziś sobie wyobrazić kupowanie czegokolwiek bez wymogów przyjętych przez Parlament Europejski, notabene, mających na celu ochronę naszych interesów przed nieuczciwymi praktykami i pomoc w wyborze najlepszych rozwiązań. W tym celu utworzono etykiety, które należy nakleić na każde urządzenie dopuszczone do sprzedaży. Konstrukcja i metodologia tych kart są takie same w całej UE, co ułatwia zakup urządzeń poza granicami kraju. W przypadku systemów klimatyzacji etykieta energetyczna zawiera takie informacje, jak: 

  • marka i model urządzenia; 
  • klasa efektywności energetycznej; 
  • poziom hałasu dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej; 
  • sezonowa efektywność (moc) w trybie chłodzenia i grzania; 
  • strefa klimatyczna, która była brana pod uwagę podczas obliczeń wydajności.  

Większość klimatyzatorów dostępnych na rynku znajduje się w klasie energetycznej od A do A +++. To właśnie ta ostatnia będzie cechowała się najlepszym zagospodarowaniem pobieranej energii oraz przekształcaniem jej w zimne powietrze. Każdemu przypisany jest zakres sezonowego wskaźnika energii dla trybu chłodzenia. Mówiąc najprościej — im wyższa klasa energetyczna, tym wyższy współczynnik SEER, a co za tym idzie — wysoka sprawność i efektywność energetyczna.

Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzację?

Klimatyzacja — zużycie prądu może być wysokie, ale przestrzeganie kilku podstawowych zasad może w widoczny sposób obniżyć koszty związane z jej racjonalnym użytkowaniem. W jaki sposób ograniczyć miesięczny koszt klimatyzacji

  • Uszczelnij wszystkie okna i drzwi. 
  • Wyłączaj klimatyzację w czasie swojej nieobecności. 
  • Utrzymuj optymalną temperaturę 22-25 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura ustawiona na termostacie spowoduje niższe koszty zużycia prądu.
  • Przeprowadzaj regularną konserwację i przegląd klimatyzatora. 

Zainteresowany montażem klimatyzacji we Wrocławiu? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!